Pondělí, 7. Říjen. 2013

Provokativní tweetování jako strategie?!

Kenneth Cole to zase udělal. Kenneth Cole je člověk, který neumí přijmout kritiku. Cole využívá neštěstí druhých, aby prodával svoje špatné produkty. Takové a podobné titulky uvidíte, pokud zadáte do vyhledávače spojení Kenneth Cole a Twitter.

Pokud se účet na Twitteru vymkne kontrole, může to být nepříjemné. Všichni jsme slyšeli o kauzách, kdy došlo k záměně osobního a korporátního účtu, nebo kdy naštvaní zaměstnanci dali na korporátním účtu volný průchod svým emocím.

Kenneth Cole však není zaměstnanec, je módním designérem a majitelem své značky. A vedle toho je nadšeným uživatelem Twitteru, který se podle vlastních slov kontroluje. Přesto: jeho tweety musí občas způsobovat v jeho PR oddělení bolesti hlavy větší než jakkoli agresivní tweety nezkušených praktikantů.

Jeho poslední kousek byl, když začátkem září využil Obamovu řeč na téma možné invaze do Sýrie („boots on the ground“) a upozornil na svou kolekci bot. Samozřejmě se značná část uživatelů Twitteru obrátila proti Coleovi s tím, že se snaží vytěžit profit z nešťastné situace jinde ve světě. O to více však překvapila Coleova reakce: ano, jde mi provokaci. A právě taková provokace upoutá pozornost.

Zatímco na Instagramu se snažil Cole vysvětlit svůj záměr vyvolat diskuse na důležitá témata, jinde přiznává, že se skutečně jedná o cynickou strategii, která funguje a odráží se na prodejích – ve stylu „každá publicita je dobrá“. Pokud tedy plní strategie svůj cíl, je všechno v pořádku? Ne tak docela. Pokud Cole vyložil takto karty na stůl, do značné míry tím odhalil svoje slabé stránky a postaral se o svůj osobní positioning s řadou nelichotivých přívlastků, který se odrazí i na značce. Sice na svém účtu na Twitteru uvádí, že jeho účet není korporátní a nemusí odrážet pozici jeho společnosti – ale ruku na srdce, opravdu to dává smysl v případě značky, která nese jeho jméno? Mnoho lidí si tak i v případě budoucí změny komunikační strategie značky bude zřejmě pokládat otázku, zda podporovat někoho s osobností Colea.

Autor: KH

  • Share/Bookmark
NAPSAL Proximity Prague V 11:54
KATEGORIE: Prodigi news